27.05: Se presentasjonsvideo fra årets BERGENFEST UNG
19.05: The Fly: BergenFest is a glorious diversion from the British festival scene
14.05: Drowned In Sound rapporterer fra Bergenfest
06.05: Se Instrumenti på Apollon Scene
05.05: Matt Glass fra The Fly blogger videre fra Bergenfest
04.05: The Guardian:Summer Sundae in Leicester and Norway's Bergenfest are twinning
04.05: The Fly blogger fra Bergenfest
03.05: Fjords, funk and feedback: The Guardian om Bergenfest
![]() | |
| Dato/tid: | Lørdag 01.05.10 23:45 - 00:30 |
| Sted: | USF Røkeriet |
| Pris: | Dagspass |
| Alder: | 18 år |
| Annet: | Se alle dagspass-konsertene lørdag 01.05 |
Karpe Diem fikk med sitt forrige album med tittelen Fire vegger sitt definitive gjennombrudd. De har solgt så bra at de selv 15 uker etter utgivelse var blant topp 10 på VG-listen, deres fengende norsk-språklige hip-hop spilles på radio hele tiden og det er generelt stor oppmerksomhet rundt gruppen som er ansvarlig for hitlåter som "Stjerner" og "Under overflaten (Som Marit Larsen) og "Fireogtyvegods".
Lørdag 1 mai kommer de til Bergenfest for en av sine sjeldne konserter i Bergen. Da vil bandet være aktuelt med nytt album som kommer i april måned.
Karpe Diem består av Chirag Patel og Magdi Ytreeide Abdelmaguid, begge født i 1984. Duoen har sammen drevet med musikk i over åtte år, og spilt flere hundre konserter i diverse kriker og kroker i vårt langstrakte land. Karpe Diems første offisielle utgivelse kom i 2004, med den Alarmprisnominerte EP’en Glasskår. To år senere, kort tid etter at media hadde erklært norsk rap dødt, kom debutalbumet Rett fra hjertet. Albumet høstet gode kritikker, solgte over 18000 eksemplarer, vant Alarmprisen og ble nominert til Spellemannsprisen. Samme året ble Karpe Diem også nominert til MTV Europe Music Awards som beste norske artist.
Karpe Diem er imidlertid ikke kjent for priser, men for å ta opp temaer ingen andre artister i Norge kan, tør eller vil ta opp. Med en god blanding av humor, samfunnsdebatt og en evne til å ta ting på kornet, har de nådd ut til et svært variert publikum. Det skulle vel egentlig bare mangle med en bakgrunn fra India, Egypt, Stryn og Oslo. Samtidig som Karpe Diem har gitt ut skiver og turnert Norge rundt, har de utrolig nok klart å gjøre ferdig bachelorgraden sin.
Hør Karpe Diem: "Stjerner"
