Åge og Svarttrosten åpner lørdagen på Bergenfest!
Åge og Svarttrosten åpner lørdagen på Bergenfest 2027
Åge Aleksandersen kommer til Bergenfest for aller første gang. Sammen med sitt nye band Åge og Svarttrosten åpner han festivaldagen lørdag 12. juni 2027.
Lørdagsåpningen har de siste årene blitt en av Bergenfests sterkeste tradisjoner, med full plen, nære konsertøyeblikk og artister som Jan Eggum, Bjørn Eidsvåg og Stein Torleif Bjella. Neste sommer er det Åge og Svarttrosten som får den ærefulle oppgaven.
Bak det nye bandnavnet står Åge Aleksandersen, musikere fra The Impossible Green og Violet Road. Til sammen blir de ti på scenen – klare for å gi både nye og velkjente Åge-låter en ny musikalsk drakt.
– Skal vi starte et skikkelig bølleband? Slå oss sammen? spurte Åge sine to favorittband.
Svaret var et unisont ja.
Begge bandene har egne karrierer ved siden av prosjektet, men lot seg begeistre av tanken på å slå sammen kreftene for noen konserter. Da spørsmålet om to bassister og to trommeslagere kom opp, var Åges svar klart:
– Ikke noe problem, man sender jo folk til månen. Glede mæ.
Resultatet er et nytt lydbilde i Åges sangverden: store refrenger, kjent låtmateriale, nytt materiale og fullt trøkk fra ti musikere på scenen.
Prosjektet har allerede vokst til mer enn en konsertsatsing. Åge og Svarttrosten har vært i studio sammen, og «Femten tusen år» ble den første innspillingen. Første singel ble sluppet 21. august 2026, og flere låter er på vei.
The Impossible Green har de siste årene etablert seg som et av Norges mest spennende band, med en særegen blanding av americana, rock og sterk liveenergi. Violet Road fra Tromsø har på sin side vært blant Nord-Norges fremste liveband i en årrekke, kjent for store refrenger, høy energi og et uttrykk som har gitt dem et stort publikum over hele landet.
Når Åge Aleksandersen, The Impossible Green og Violet Road møtes på scenen under Bergenfest 2027, handler det ikke om å se tilbake. Det handler om å åpne et nytt musikalsk kapittel.
Earlybird lørdagspass er i salg fra fredag 30. oktober klokken 10.00. Festivalpass og onsdagspass er allerede i salg.