Bergenfeststipend 2025: AKKS / Eggstockfestivalen

Årets første Bergenfeststipend deles ut!

Ansatte og tilknyttede til Bergenfest og Bergen Live har kommet med innspill til kandidater til å motta Bergenfeststipendet for 2025. 

450.000 kr deles ut til fem artister, en festival og ett stipend øremerket studiotid og oppfølging av stjerneprodusent Matias Tellez her i Bergen.  

Bergenfeststipendet har som formål å støtte lokale artister i etableringsfasen med økonomisk tilskudd og eksponering for på den måten å bidra til deres karriereløp videre. Som en del av stipendet lager vi også en filmet minikonsert sammen med artistene der formålet er å presentere artistene slik at de får profesjonelt promomateriale for videre karriereutvikling. Innspilling finner sted i et av Bergens studioer/lokaler. Bergenfest er tett på talentene i byen og gjennom stipendet ønsker vi å løfte frem den gode musikken og bidra til at det blir enda mer av den.

Eggstockfestivalen er en festival for nyetablerte band og artister som arrangeres av AKKS. Festivalen fungerer som springbrett for unge uetablerte musikere som er helt i starten av karrieren sin. Det er en konkurranse hvor 20 unge band og/eller artister blir valgt ut til å spille. Det er en jury til stede fra bransjen som kårer vinneren. Byrådet i Bergen vedtok i desember 2024 at AKKS Bergen mister sin støtte på 140.000 kr. AKKS har nå uttalt at den økonomiske situasjonen slik den er nå ikke og det spøker da for Eggstockfestivalen i 2025. Vi ønsker å støtte festivalen slik at dette viktige tilbudet fortsatt kan bestå i Bergen.

Eggstockfestivalen – Festivalstipend: 100 000,- 

Helt siden Bergenfeststipendet ble etablert har formålet vært å hjelpe nyetablerte artister fra nærområdet videre på sin karrierevei innenfor musikkfeltet.

I perioden 2017-2024 har vi delt ut hele 1.670.000 kr fordelt på 37 stipender til artister og andre aktører i musikkbransjen i Bergen (spillested, management, produsent, festival)

Bidragsytere

Vi takker festivalens samarbeidspartnere for generøse bidrag til stipendet. Sparebanken Vest, EGD, Ramsvik & RAMM Frisører, Rema 1000, IMC Diving og Bergen Live har siden starten bidratt med betydelige beløp. Publikum har også bidratt via frivillig donasjon ved kjøp av festivalbillett hos Ticketmaster.

ANDRE NYHETER

Bergenfest 2026

Earlybirdsalget til Bergenfest 2026 starter på mandag. Sikre deg festivalpass til sterkt rabattert pris. Begrenset antall i salg!

LES MER ›

Lost & Found

Dersom du er uheldig å miste eiendeler under festivalen kan du benytte deg av Pixit.

LES MER ›

Se live artistintervjuer i BT-teltet

BT har eget telt på Bergenfest 2025. Der får BT-journalistene Kjetil Ullebø og Ørjan Nilsson besøk av artister og aktuelle gjester hver dag i løpet av festivalen. Stikk innom!

LES MER ›